
U novouređenom domu za starije osobe u Gružu strahuju hoće li uspjeti pronaći medicinsko osoblje do predviđenog otvaranja u travnju, a sudeći po reakcijama javnosti, i pored stotina osoba na listama čekanja u drugim dubrovačkim domovima, treba se pitati hoće naći i korisnike. Je li ovo nova kategorija u kojoj je Dubrovnik predvodnik po skupoći?
Samo za samostalne
Cijene u domovima po Hrvatskoj se obično se kreću do 700 eura mjesečno. Centar za starije osobe Ragusa primit će samo korisnike prve kategorije, one koji su pokretni i potpuno samostalni. U pravilu, cijene za ovaj stupanj njege značajno su niže od smještaja u stacionarnim dijelovima domova gdje su nepokretne i dementne osobe. Primjerice, u Domu za starije osobe Dubrovnik, na Pilama, jednokrevetna soba za pokretne korisnike je 587 ili 657 eura, ovisno o veličini, a dvokrevetna 561 euro.
Osnivač doma Ragusa je Grad Dubrovnik, a bitna je razlika u odnosu na ostale što zbog svojih karakteristika ne može biti dio mreže domova u Republici Hrvatskoj. Takav primjer već imamo u Konavlima, gdje je jedinica lokalne samouprave, zbog ogromne potrebe za ovom vrstom skrbi, odlučila ne čekati županiju ni državnu, nego sama izgraditi dom. Takvi su domovi skuplji, a jedinice lokalne samouprave uglavnom se odlučuju sufinancirati smještaj kako bi cijene bile koliko-toliko priuštive.
Bivši Hotel Gruž po cjeniku za umirovljenike mogao bi ponovno nositi taj naziv, umjesto centra za starije. Cijene se kreću od 1.000, za dvokrevetnu, 1.200 jednokrevetnu sobu, do 3.000 eura za apartman. Za dvokrevetnu dobu s balkonom plaća se dodatak od 150, a jednokrevetnu 200 eura. Dakle, takva jedna soba dođe do 1.400 eura.
Je li drugdje jeftinije?
Potpuno privatni domovi, poput onoga u okolici Splita, naplaćuju po 1.500 eura, drugdje i više. Već smo pisali o tome da je dom na Grudi za korisnike prve kategorije jeftiniji od gruškoga, a u potrazi za sličnim primjerima po Hrvatskoj, gdje su gradovi i općine gradili domove, našao se Pazin. I oni muku muče s pronalaskom medicinskog osoblja da bi u uskoro otvorili dom i primili prve korisnike. Prema objavljenom cjeniku, jednokrevetna soba za prvi stupanj njege plaćat će se 1.690, a dvokrevetna 1.300 eura. Najavljeno je da će Grad Pazin sufinancirati 30 posto troškova za svoje građane.
Prošle je godine otvoren novi dom u Labinu. Cijena usluge sa smještajem u jednokrevetnoj sobi je 1.400, a 1.300 eura u dvokrevetnoj sobi za prvu kategoriju korisnika. Inače, od 50 korisnika u stalnom smještaju, 12 ih pripada prvoj kategoriji.
- Najveći dio korisnika spada u treći stupanj njege. Nismo imali teškoća s popunjavanjem kapaciteta s obzirom na cijene. Stalno smo puni i već imamo liste čekanja. Osnivač doma, Grad Labin subvencionira smještaj za stanovnike koji ovdje imaju najmanje pet godina prebivalište. Subvencije nisu jednake za svih, kreću se od 10 do 55 posto, ovisno o primanjima, odnosno mirovinama korisnika. Cijene u privatnim domovima na istarskom području su više od naših, tako da imamo korisnike koji su nam došli iz takvih domova – kaže Đeni Zuliani Blašković, ravnateljica Doma za starije Labin.
Za apartman nema subvencije
Pritom, Grad Labin ne subvencionira smještaj u domskom apartmanu. Jednako je i u umaškom domu.
- Cjenik je komercijalan na način da je cijena za jednokrevetnu sobu u stambenom dijelu, za prvi stupanj njege, 1.200 eura, dok je dvokrevetna soba 1.000 eura, a trokrevetna 900 eura. Ako je korisnik iz Umaga i ovdje ima najmanje pet godina prijavljeno prebivalište, Grad će sudjelovati u cijeni smještaja od 10 do 55 posto, ovisno o iznosu mirovine. Primjerice, umirovljenik koji ima mirovinu od 800 do 1.000 eura dobit će 10-postotnu subvenciju te će smještaj u dvokrevetnoj sobi plaćati 900 eura. Ako ima mirovinu ispod 300 eura, plaćat će 55 posto umanjenu cijenu - kaže Diana Lekić, ravnateljica Doma za starije osobe Atilio Gamboc, u Umagu.
Korisnici s mirovinom višom od tisuću eura kod njih nemaju pravo na subvenciju.
Ravnateljice su iznijele ekonomske cijene na koje se kasnije primjenjuju gradske subvencije za sve koji imaju pravo po njihovim pravilnicima. Važno je istaknuti kako objavljene cijene dubrovačkog doma Ragusa nisu ekonomske, nego s uračunatom subvencijom od čak 65 posto pa je posve jasno da dubrovački među gradskim domovima debelo prednjači po paprenim cijenama.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....