StoryEditorOCM
DubrovnikSunčani otok nije primamljiv domaćim radnicima

Građevinski inženjer s Mljeta uredio samoodrživo eko gospodarstvo, a u svemu mu pomaže Nepalac

Piše L. V.
3. studenog 2024. - 10:13
Otok Mljet, 200421. Nacionalni park Mljet. Na fotografiji: Pogled na Veliko i Malo jezero sa vrha Montokuc.Bozidar Vukicevic/cropix/Cropix

U samom središtu Mljeta umirovljeni inženjer građevine Tomislav Market uredio je samoodrživo ekološko gospodarstvo. Vodu crpi sa 150 metara dubine, a struju proizvodi zahvaljujući solarnim panelima. Njegovo imanje posjetila j ekipa HRT-a.

Ekološka oaza nadomak Babina Polja Tomislavu predstavlja ostvarenje sna. Proizvodi vino, maslinovo ulje te različito voće i povrće. Na dubini od 152 metra pronašao je čak i izvor vode.

- Moja sreća bila je neizmjerna kad sam vidio da je izbila voda. Meni nije trebalo ništa više na svijetu. Ja sam bio zadovoljan. Kad sam dobio vodu,  mogao sam navodnjavati, saditi povrće, planirati jednu pravu pravcatu proizvodnju, da me ne iznenadi sunce, ljeto, itd. Međutim, sad je došla energija, kaže Tomislav Merket Sindik, vlasnik Eko oaze sv. Benedikt.

Crpka za vodu mora raditi gotovo neprestano, stoga je, zahvaljujući europskim fondovima, postavio solarne panele. Imanje je time postalo potpuno samoodrživo, no nešto je još uvijek nedostajalo - radna snaga. U održavanju imanja već mu godinu dana pomaže Nepalac Sonam.

- Lijepo mi je raditi ovdje. Uskoro će mi se pridružiti i supruga, koja će također raditi. Gazda nam je odličan i sve je dobro, govori za HRT Sonam Tamang, Nepal.

Analizom je utvrđeno da je voda s imanja visoke kvalitete. Riječ je o vodi temeljnici, na koju ne utječe količina padalina. Ipak, priroda ima svoje zakonitosti, koje Tomislav poštuje. 

- Ona se puni iz bušotine, dolazi u susret sa suncem, što je vrlo bitno. Davno sam vidio na televiziji jedan intervju iz Toscane gdje su ljudi rekli da sva voda koja ide iz zemlje, koja se vadi, mora se prvo sresti sa suncem, kaže Tomislav Market Sindik. 

Želja mu je, kaže, otvoriti kušaonicu za posjetitelje, ali i pokazati drugima da se, iako je potrebno mnogo truda, ekološka proizvodnja i poštovanje prirode uistinu isplate. 

Cijelu priču pogledajte OVDJE.

26. studeni 2024 18:29