StoryEditorOCM
DubrovnikHARAJU JUGOM

Epidemija gripe, crijevne i respiratorne viroze s dugotrajnim kašljem.... Evo savjeta liječnika i magistre farmacije

Piše Silvia Rudinović
9. siječnja 2025. - 19:41

Dubrovnikom kruže različite respiratorne i crijevne viroze, a zahuktava se i epidemija gripe. Kako kaže epidemiolog Miljenko Ljubić, po broju prijavljenih slučajeva gripe, Dubrovačko-neretvanska županija je na drugom mjestu u državi, nakon Karlovačke županije. Dosad je prijavljeno 75 slučajeva, najviše u dolini Neretve, u Metkoviću 33 i Pločama 28. U Dubrovniku je deset prijavljenih slučajeva, a Korčuli četiri.

- Najveći broj oboljelih je među malom djecom od godine do šest godina, njih 21. U skupini od 30 do 64 godine je 27 slučajeva, a najmanje ih je među populacijom starijom od 65 godina. Nije to još uvijek veliki broj oboljelih, ali gripa se brzo širi unutar obitelji. Znate kako se kaže, kad krene gripa, u kući nema koga tko će skuhati čaj! Uvijek upozoravamo kako je najbolja prevencija cjepivo. S cijepljenjem smo počeli već 21. listopada, a cjepivo se može primiti i tijekom epidemije. Ima ga dovoljno kod izabranih liječnika i kod nas u Zavodu – kaže Miljenko Ljubić, dr. med., voditelj Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije.

image

Analgetici i antipiretici 

Jens Kalaene/Dpa Picture-alliance Via Afp

Novost koja je na snazi od posljednjeg tjedna je da se svi mogu besplatno cijepiti. Naime, pravo na besplatno cjepivo dosad su imale samo određene kategorije osiguranika, kao što su kronični bolesnici ili osobe starije od 65 godina.

- Dosad se cijepljenje obavlja na razini prošlih godina, kada smo imali oko 8.000 tisuća cijepljenih, a svake godine zaprimamo oko 10.000 cjepiva protiv gripe – kaže Ljubić.

Nepovjerenje koje se pojavilo kod cjepiva protiv COVID-a nije utjecalo na vakcinacijske navike kad je u pitanju gripa. Svake se godine, kaže sugovornik, najviše cijepe osobe starije od 65 i one najmanje obolijevaju. Pritom upozorava kako bi kronični bolesnici više trebali voditi računa o mogućim posljedicama gripe i potražiti savjet liječnika.

- Očekujem da ćemo u idućim tjednima broj prijava oboljelih od gripe rapidno rasti. Za gripu su karakteristični nagli početak bolesti i visoka tjelesna temperatura koja oboljeloga odmah ‘baci‘ u krevet, ali ima i drugih viroza. U svrhu prevencije, treba redovito prati ruke, izbjegavati zatvorene prostore i masovna okupljanja, koristiti jednokratne maramice, paziti na prehranu, a poželjna je i tjelesna aktivnost. Važno je poručiti da oboljeli ostaju i liječe se kod kuće – kaže dr. Ljubić.

image

Za gripu se savjetuje lagana i hranjiva prehrana, s dosta tekućine

Josko Supic/Cropix

Zavod za javno zdravstvo DNŽ objavio je preporučeni jelovnik za dnevne obroke u slučaju bolesti. Preporučuju lagane i hranjive obroke, bogate esencijalnim masnim kiselinama, vitaminima A, C, E i beta-karotenom te mineralima koji jačaju imunološki sustav. Također, važno je voditi računa o unosu tekućine, vode, čajeva, juha te svježe iscijeđenih sokova od voća i povrća, kako bi se spriječila dehidraciju organizma, ali i radi nadoknade elektrolita. Pritom treba izbjegavajti gazirana pića, industrijske napitke i alkohol.

U prodaji su popularni ‘tri u jedan‘ testeri za brzo otkrivanje gripe, COVID-a i RSV-a. Magistra farmacije Marija Maja Čebulc ukazuje na činjenicu da je koronavirus još uvijek prisutan, no da se stanovništvo manje osvrće na opasnosti od zaraze što pridonosi njezinom daljnjem širenju.

image

Nije korona, nije RSV, ali je gripa...

Privatna Snimka/Slobodna Dalmacija

- Koronavirusa ima i teško se raspoznaje, a ima i kraćih crijevnih te viroza koje su praćene dugim, suhim kašljem koji s vremenom prelazi u produktivni. Osobama s dugotrajnim kašljem savjetujem da se jave svom liječniku kako se ne bi previdjela moguća upala pluća. Upala zna biti skrivena, s blago povišenom ili čak bez povišene tjelesne temperature. Preporučuju se odmaranje, veći unos tekućine i C vitamina te cinka, a za kašalj su dostupni različiti sirupi na bazi sljeza, islandskog lišaja, kadulje i ostalih na bazi bilja, ovisno o vrsti kašlja. Mogu biti kombinirana s vrlo korisnom matičnom mliječi ili propolisom. Kod dugotrajnog kašlja, liječnici znaju prepisuju panatus i ostale recepture koje se ne mogu kupiti bez liječničkog recepta – kaže magistra farmacije iz Ljekarne Čebulc.

Uz cijepljenje protiv gripe, preventivno savjetuje crni kim ili imunoglukane koje treba navrijeme početi primjenjivati, a u slučaju bolesti, kaže kako šumeći analgetici poput aspirina brže djeluju dok su za energiju korisni preparati s koenzimom.

13. siječanj 2025 20:01