
Uprave za civilnu zaštitu pojedinih europskih zemalja, među njima norveška i danska, pripremaju građane na moguće krizne situacije ili rat dajući im savjete o pripremi zaliha, prije svega vode, hrane i lijekova. I u Švedskoj se vode rasprave o zastrašivanju, potpirivanju osjećaja zabrinutosti i štetnosti uzbunjivanja javnosti izjavama o pripremama za rat. Ipak mnogi postupaju po preporukama, vodeći se idejom da je malo tko u Ukrajini prije tri godine vjerovao da će sukob s Rusijom prerasti u ovakav rat.
80 posto u Mokošici
Dubrovnik, prema posljednjem popisu iz 2021., broji 41.562 stanovnika. U slučaju krizne situacije, u skloništima za građane ima mjesta samo za 3.130 osoba.
Državna revizija ove godine je objavila objedinjeno izvješće o učinkovitosti upravljanja i korištenja skloništa za građane, među ostalim gradovima, i na području Dubrovnika.
Od 23 službena skloništa za građane, devet ih je u vlasništvu Grada Dubrovnika. Od toga, pet samostojećih skloništa nalazi u gradskim ili objektima javne namjene, tri samostojeća skloništa su u javnim ustanovama, a jedno sklonište je u poslovnoj zgradi. Jedno je sklonište u vlasništvu Osnovne škole Lapad i može primiti do 30 osoba. Ukupan kapacitet skloništa u gradskom vlasništvu je za 1.560 osoba, što iznosi 3,8 posto od ukupnog broja stanovnika. Većina gradskih skloništa nalazi se na području Nove Mokošice, samo dva su na užem gradskom području i jedno u Orašcu.
Državni ured za reviziju preporučio je evidenciju dopuniti s podacima o preostalim skloništima na gradskom području te drugim podacima koji dosad nisu uneseni, a bitni su za donošenje planova i odluka o upravljanju i korištenju skloništa. Kako stoji u izvješću Državne revizije, 14 skloništa se nalazi u stambenim i stambeno poslovnim zgradama s kapacitetom za 1.570 osoba, što je još 3,8 posto od ukupnog broja stanovnika. To su tzv. kućna i blokovska skloništa koja su prepuštena na upravljanje i održavanje suvlasnicima zgrada. I u ovoj skupini najveći broj skloništa je u Novoj Mokošici, po jedno u Ulici Andrije Hebranga, Ulici generala Janka Bobetka, Ulici kneza Domagoja te dva na Liechtensteinovom putu.
Kad se sve zbroji, od ukupnih kapaciteta za 3.130 osoba, 2.500 je na području Mokošice.
Tko spada u ranjive skupine?
Prema posljednjim dvjema procjenama rizika od velikih nesreća za Dubrovnik, utvrđeno je pet vrsta prijetnji koje mogu uzrokovati ugrozu na gradskom području, a to su: potres, poplava, požari otvorenog tipa, ekstremne temperature te epidemije i pandemije.
„Navedenom Procjenom nisu obuhvaćene prijetnje poput ratova i terorističkih djelovanja te ostalih zlonamjernih i drugih aktivnosti pojedinaca koje mogu ugroziti stanovništvo, okoliš te materijalna i kulturna dobra, kao što su opasnosti od nuklearnih i radioloških nesreća. Prema obrazloženju odgovorne osobe Grada, navedene opasnosti nisu obuhvaćene navedenom Procjenom jer nisu obuhvaćene ni spomenutim Smjernicama Dubrovačko-neretvanske županije”, stoji u reviziji.
Iako rizik od ratnih opasnosti nije utvrđen donesenom procjenom rizika, planom kojeg je donio Grad Dubrovnik predviđeno postupanje u ratnim i sličnim okolnostima, prije svega evakuacija ranjivih skupina građana, njihovo premještanje i boravak na određenim lokacijama te povratak u ranije mjesto boravka kada za to budu stvoreni uvjeti. Iz dokumenta se doznaje kako u tu, ranjivu skupinu spadaju: majke ili staratelji s djecom mlađom od deset godina, djeca do navršenih 14 godina života, bolesne i nemoćne osobe, invalidi te osobe starije od 70 godina.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....