StoryEditorOCM
DubrovnikKORONA I STUDIRANJE |

DUBROVAČKI STUDENTI O ONLINE-NASTAVI ‘Nije mi teško učiti kod kuće, ali je najveći problem taj što je neke kolegije teško shvatiti preko videa‘

Piše Nora Di Leo
30. svibnja 2020. - 19:45
Skoro dva mjeseca je prošlo od kad su se zatvorila vrata visokoobrazovnih ustanova diljem Hrvatske, pa tako i Sveučilišta u Dubrovniku. U početku su se profesori i studenti nadali da je nastava na daljinu samo privremeno rješenje. Međutim, pandemija uzrokovana koronavirusom se oduljila i takva mogućnost je za sada spriječena. Studenti pohađaju nastavu u modernom stilu, preko internetskog sustava Merlin ili videopoziva. Kao jedna od studentica Sveučilišta u Dubrovniku, odlučila sam upitati svoje kolege što misle o ovom izvanrednom načinu izvođenja nastave. Koje su prednosti, ima li nedostataka? Saznajte dojmove.

Prvenstveno je važno uvidjeti koliko se studentima svidio sustav Merlin preko kojega se najviše prati nastava. Naime, na Merlinu posjedujemo svoj korisnički račun, listu e-kolegija, raspored, te redovito primamo obavijesti od nastavnika, između ostalog.

Nije najlakše biti student u ovim vremenima. Imamo puno razumijevanja prema profesorima, pa se nadamo da će i oni prema nama. Online nastava se održava na najbolji mogući način, ali ništa ne može zamijeniti fizičku prisutnost na predavanjima. Nedostaje nam kontakt s profesorima uživo gdje nam je bilo lakše upiti znanje...


„Na početku je bilo malo zbunjujuće, ali sam se ubrzo snašla.“ Izjavila je Mihaela Ljubić, studentica prve godine smjera Marketinga.

Ipak, za neke se čini pomalo zahtjevnim, kako je dodao Mauro Jermann, student druge godine Medija i kulture društva.

„Za organizaciju rasporeda postoji još dosta prostora za napredak. Ali shvaćam da nitko nije bio spreman za ovu situaciju. Profesori su pristupačni i spremni na sve, pa sam zadovoljna s dobivenim nastavnim materijalima.“ Ukazala je studentica prve godine Medija i kulture društva, Valeria Begura.
Merlinove kućne čarolije

U stereotipu, mladost i odgovornost ne ide pod isti koš. Ipak, današnja mladost je organizirana dobro, pogotovo u ovim izvanrednim okolnostima. Mladi su odgovorni i s time se slaže i Mirna Curić, studentica prve godine Medija i kulture društva: „Mislim da se svi mogu organizirati i ključno je to učiniti da bi se sve mogli popratiti.“ Studentica Mihaela Glavinić dodaje:

„Nije mi teško učiti kod kuće, ali je najveći problem taj što je neke kolegije teško shvatiti preko videa, ipak je lakše kad profesori uživo pojasne nejasnoće.“

Velika prednost ovog načina nastave je što zadatke obavljamo u opuštenoj atmosferi svoga doma, u doba dana koje nam odgovara. No, kako fizički ne pohađamo nastavu, profesori nam šalju podosta više zadataka nego ikada prije među kojima su i seminarski radovi, da bi se razumjela nastava - komentira Jermann.“

Studenti koji su upisani na smjerove s velikim dijelom praktične nastave, nije lako sve popratiti.

Karla Herceg, studentica druge godine Nautike dodaje: „Kako idem na tehnički fakultet većina kolegija se ne može objasniti preko interneta, niti je dovoljna samo literatura. Cilj svih studenata je položiti akademsku godinu i krenuti dalje. U ovoj situaciji, nije toliko ni teško pratiti nastavu, koliko je teže polagati kolokvije i ispite. Veliki je izazov na nastavnicima koji moraju naći najefikasniji način izvođenja, ali i na studentima jer se moramo posebno prilagoditi.

Fali komunikacije

Leonarda Tikvica, studentica druge godine Medija i kulture društva dodaje: „Nedostatak online nastave jest manja komunikacija s nastavnicima i nemogućnost održavanja kolokvija zbog globalne situacije. Stoga će nam biti puno teže pripremiti se za neke kolegije jer ćemo ih morati položiti preko ispita, neke seminarskim radovima, a neke usmeno preko videopoziva.“

Njena kolegica Mirna Curić dodala je: „Osobno najveći problem su mi usmeni odgovori preko videopoziva, drugačije je nego uživo i nisam se baš privikla na taj način rješavanja ispita. Općenito mi je lakše pisati na papiru.“


Studentski život je širi pojam od samog studiranja, to je životni stil. Tako smo se morali odreći dnevnih popodnevnih kava s prijateljima i naći druge aktivnosti. Mnogi studenti pišu, crtaju, gledaju serije, a neki su čak počeli trenirati.

„U karanteni provodim više vremena sa svojim ukućanima. Našla sam si hobije, nadam se da su i drugi poradili malo na sebi.“ Izjavila je Mirna Curić, a njena kolegica Valeria Begura komentirala je: „Osim učenja, napokon sam našla vremena da budem fit ovo ljeto, svaki dan treniram!“.

Postoji li u online studiranju budućnost, stavila nas je na razmišljanje, Leonarda Tikvica:

„Ovakva nastava je omogućila da na neki način da se testira koliko je učinkovito imati online studiranja i mogućnost stvaranja novih alternativa studiranja u budućnosti putem interneta.“

Nije najlakše biti student u ovim vremenima. Imamo puno razumijevanja prema profesorima, pa se nadamo da će i oni prema nama.

Online nastava se održava na najbolji mogući način, ali ništa ne može zamijeniti fizičku prisutnost na predavanjima. Nedostaje nam kontakt s profesorima uživo gdje nam je bilo lakše upiti znanje. Ali i naše kolege i stari studentski život gdje smo se mogli žaliti: „Ajme, 'ko će na faks!“

Draže nam je i to jer donosi dinamiku u naše živote. Ali nije do nas, ni do profesora, tako da znamo da će se situacija kad-tad promijeniti, a do tada neka nam je svima zajedno sretno!
 
19. travanj 2024 11:37