StoryEditorOCM
DubrovnikPODRŠKA ŠTRAJKU

Dr. Orsat John (KoHOM): ‘S 2200 pacijenata sam ‘u crvenom‘, dnevno obradim stotinu kontakata. Za HZZO smo poluobrtnici‘

Piše Gabrijela Bijelić
14. ožujka 2025. - 17:34

Dubrovački liječnici obiteljske medicine daju punu podršku zagrebačkom prosvjedu kojemu će se neki i osobno pridružiti. Prosvjed je odraz velikog nezadovoljstva postojećim stanjem u obiteljskoj medicini s kojim su nadležni dobro upoznati, ali ne poduzimaju ništa, kaže nam predsjednik Koordinacije hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) Dubrovačko-neretvanske županije, specijalist obiteljske medicine dr. Orsat John.

image

Dr. Orsat John, predsjednik KoHOM-a Dubrovnik

Cropix/Shutterstock

- Unatoč svim apelima i deset godina upozoravanja na izrazito loše stanje u struci s deficitom zdravstvenog kadra, u Ministarstvu praktički ništa nije napravljeno. Znamo da je obiteljska medicina pred slomom, što će se odraziti najviše na pacijentima. Potvrda tome je stanje u Dubrovniku i ostatku Županije, gdje je od ukupnog broja liječnika obiteljske medicine polovica rade u mirovini i pitanje je samo trenutka kad će stvarno otići u mirovinu, a nema ih tko nadomjestiti, naslijediti ambulante i liječiti pacijente. Slično je stanje i drugdje u Hrvatskoj, gdje je danas oko 250 tisuća osiguranika bez svog izabranog liječnika, a uskoro će više od pola milijuna stanovnika ostati bez svog liječnika primarne zdravstvene skrbi. To govori o opsegu problema. Narušena je osnovna zdravstvena skrb, temelj svakog zdravstvenog sustava – ističe dr. John koji osobno ima imam maksimalan broj prijavljenih pacijenata, oko 2200!

- Tu sam u crvenom sam što se tiče HZZO-a, ne mogu upisivati nove pacijente. U Dubrovniku je dosta ambulanti s tolikim brojem pacijenata kao kod mene, a liječnika obiteljske medicine je 28 na širem dubrovačkom području, a od toga je postojećih 15 umirovljenika, a od preostalih kolega 50 posto je starije od 60 godina, što je prestrašno. A imate samo jednog mladog čovjeka koji je nedavno završio specijalizaciju i počeo raditi. Postavlja se pitanje tko će sve te ljude liječiti? – negoduje naš sugovornik koji smatra da bi za optimizaciju ‘poslovanja‘ prvo trebalo smanjiti tzv. broj standardnog tima, odnosno upisanih pacijenata po jednom timu obiteljske time.

image
/Shutterstock

- Mi u KoHOM-u stalno sugeriramo da ne bi smjelo biti više od 1500 upisanih pacijenata da biste mogli normalno raditi, što znači da u prosjeku nemate sto kontakata dnevno, što većina naših ordinacija trenutačno ima. Trebalo bi vam i vrijeme da se posvetite pacijentu, da obavite sistematske preglede i sve drugo što nam je u opisu radnog mjesta. U EU vam je standard 1500 upisanih, znači 30 pacijenata dnevno, a u Skandinaviji je, no mi smo daleko od toga, pola sata po glavi pacijenta ili 10 dnevno. Doduše, oni rade i primarnu pedijatriju i ginekologiju, nisu ‘izolirana‘ struka kao kod nas, već sve radi liječnik obiteljske medicine – otkriva nam specijalist obiteljske medicine koji oštricu kritika, kao i ostatak obiteljskih liječnika, upire prema Hrvatskog zavodu za zdravstveno osigruanj:

- Smatramo da je HZZO velikim dijelom uvjetovao ovakvo propadanje primarne zdravstvene zaštite. Ministarstvo ništa od nagomilanih problema na koje upozoravamo nije riješilo, niti ima snage za to, a Zavod kao državna osiguravajuća kuća koja drži monopol u pravilu vodi igru. Mi već godinama s njima potpisujemo ugovor, oni nas vode kao poluobrtnike, međutim nemate nikakvu mogućnost pregovaranja, dovedeni ste s njima pred gotov čin. Dobijete ugovor u kojem stoje stavke koje su oni posložili. To možeš potpisati ili ne potpisati, ali onda u pravilu ne možeš obavljati svoj posao. Dakle, prisiljen si raditi ono što ti je stavljeno u ugovor, što je apsurd – ukazuje dr. John.

Sistematski pregledi i administracija

Prošle jeseni dosta su prašine podigle najave uvođenja preventivnih sistematskih pregleda za starije od 40 koji u zadnje dvije godine nisu dolazili u ambulante odabranih liječnika. Nastavak pilot-projekta iz 2023. provedenog u pet županija, s više nego skromnim odazivom ciljane populacije obiteljski liječnici doživjeli su kao dodatan pritisak na ionako pretrpan dnevni raspored:

- Mi smo sistematske preglede radili i prije, oni su bili inkorporirani u naš rad, međutim provedba na način kako je zamislilo Ministarstvo zdravstva je jednostavno nemoguća. Za jedan adekvatan pregled treba vam praktički pola sata, a mi u toku radnog vremena to ne uspijevamo. Toliko vremena nemamo, na sto kontakata dnevno ionako za pacijenta nemamo više od 3 do 4 minute. Nas opterećuje administracija, dostupniji smo više nego ikad, imate telefone i mailove, odgovorimo na 40, 50 skoro svakog dana. To nema ni u jednoj državi na svijetu – primjećuje dr. John.

Priznaje da je teško reći što će KoHOM postići subotnjim prosvjedom, nada se povećanju vidljivosti problema.

- Svjesni smo da su zdravstveni sustavi tromi, da se promjene ne događaju preko noći, međutim uistinu nešto treba mijenjati. Nadamo se da će Ministarstvo dobiti poruku i ažurnije i više uključiti u rješavanje problema. Jer, primarna zdravstvena zaštita se raspada, nemate ginekologa, ni pedijatara, liječnika obiteljske medicine...Mene samo fascinira kako nitko unatoč svim problemima na koje stalno ukazujemo nadležnima ništa ne poduzima da bi se mladi privukli u primarnu zdravstvenu zaštitu, da ih se stimulira da ostanu u branši, da ostanu i da se otvore novi timovi. U svim uređenim zemljama svijeta se pokazalo da primarna zdravstvena zaštita koja dobro funkcionira značajno smanjuje troškove zdravstvene zaštite, liječenja i rehabilitacije – zaključuje dr. Orsat John.

 

 

 

 

 

24. travanj 2025 14:58