- Gdje god se pođeš okupati, uvijek se nađe netko komu zasmeta što dođeš na kupanje s kućnim ljubimcem, pa te, netko pristojno, a netko manje pristojno, uputi na Mandrač, tamo gdje je i službeno slobodan pristup kučkima. I što ćeš, poslušaš ih, radi ‘mira u kući’, promijeniš plažu i s vremenom se navikneš. Nama dvjema kupanje ovdje je odlična gimnastika – kaže nam gospođa Nada Medan iz Mokošice. Ova vitalna umirovljenica ljeti redovito odlazi do prve i zasad jedine dubrovačke plaže za pse koja ove godine slavi desetu obljetnicu ‘puštanja u promet’. S Nadom je njezina vjerna pratiteljica, razigrana zlatna retriverica Tala, velika ljubiteljica morskih radosti.
Bez konkurencije
Dok u tjesnacu s pogledom na ‘harfu’ Mosta dr. Franja Tuđmana i grozdove vila u Lozici promiču luksuzne jahte i brodovi na proputovanju do Elafita, Tala neumorno pliva i bućka se gazdarici u dometu. Ime je ova umiljata ljubimica dobila po jednoj od starogrčkih hora, božica zaštitnica godišnjih doba. U Talinom slučaju nema dvojbe. Ljeto je njezin omiljeni stađon, a svaka banja dođe joj kao odlična zamjena za klasičnu, katkad i monotonu, rutinsku dnevnu šetnju s vlasnicom.
- Ovo vam je moja starica, ima već 11 i pol godina, ali je kupanje pomlađuje, sigurna sam. Nas dvije dolazimo kad god stignemo, ovako izjutra kad je manje sunce, baš uživamo u miru i tišini. Plaža jest mala, ali je dosta popularna, navraća i sve više stranaca s ljubimcima. A i bez njih dođu, prostru šugaman i okupaju se, ako neki kučak zalaje ili ih poprska dok pliva, ne smeta im – otkriva nam Nada. Kao vlasnicu kućnog ljubimca, pitamo je je li u širem dubrovačkom akvatoriju od 2014. naovamo Mandrač dobio kakvu konkurenciju:
- Navodno je samo u Kuparima otvoreno nešto slično, ali uvijek bude problema, tako da mislim da je sad jedino ovdje ‘specijalizirana plaža’. A inače nam je dobro, postavili su tuš, samo su ga lani prerano skinuli, krajem devetog mjeseca, a moglo se još kupati. I kiša je ovdje veliki problem. Kad padne, ova zemlja poviše se sva spusti dole na žale, nema je što držati. Trebalo bi zasadit’ kakav grm ili stabalce, da ne klizi ovako – primjećuje kupačica sa zlatnom retrivericom kojoj je, očito je, i narav zlatna a želja za kupanjem neutaživa. Kad nije na plaži, Nada Talu odvede u park u Mokošici, također jedini namjenski za dubrovačke kućne ljubimce.
Bolje je na Apeninima
Na Mandraču se inače okuplja čeljad s ‘beštijama’ iz cijelog grada. Gospođa s Ilijine glavice dovela je svoju četverogodišnju veliku pudlu Megi da učini banju i ‘okvasi kovrče’ prije dnevne žege. Primjedbi na lokaciju plaže nema, jedino joj smeta što na Mandraču nema baš nimalo hlada, koševi s otpacima nerijetko su pretrpani, a i zemlja koja ‘klizne’ s padine šporkava burse i robu od kupanja, no i to se da otrpit za one lijepe zajedničke trenutke s četveronožnim prijateljima.
A ako je suditi po priči kupačice Vittorije, Talijanke iz Bologne koja je na ferragosto na naš Jadran stigla sa suprugom Paolom i dva jorkširska terijera, psima kupačima je na Apeninima mnogo bolje nego hrvatskim ‘rođacima’:
- Muž i ja lani smo s Mimi i Dolceom bili na Bao Bao beach, psećoj plaži na Lido di Jesolo kod Venecije. Nažalost, to se ne može usporediti s ovim ovdje, nudite samo sunce i more, nema nikakvih sadržaja za ljubimce.
Tuš i klupe
U Jesolu za tridesetak eura dnevno psu možete iznajmiti ležaljku i suncobran, čak i ogradicu unutar koje će se igrati na sigurnom ako mu nije do kupanja. Moju prijateljicu je u jednom francuskom resortu u Akvitaniji oduševio restoran za pse na plaži. Nudili su par vrsta kobasica, slatkiše, suvenire, čak i friziranje za dugodlake...po Mediteranu imate i plaže različite podloge, šljunčane, pješčane, sve je prilagođeno..- priča nam Vittoria o blagodatima ponude za ljubimce na talijanskim plažama.
U turističkoj destinaciji Dubrovnika hotela i apartmana koji uz goste udomljuju i njihove kućne ljubimce gotovo i nema, a od stotina taksista samo uistinu rijetki nude i prijevoz pasa i mačaka. Iz gradske uprave odgovorili su na primjedbe kupača:
- Ovog je ljeta, od sadržaja na plaži, postavljen novi ojačani tuš, plaža je poravnata, nasuti su žali i popravljeni su betonski podesti i klupe te je plaža očišćena od smeća i uređena. Troškovi za ove aktivnosti ukupno su iznosili 5.300 eura bez PDV-a. U vezi s odronom zemlje s kosine iznad kupališta, svjesni smo ovog problema. Svakako će se uzeti u obzir prijedlog sadnje grmova ili stabalaca kao mjere za sprečavanje daljnjeg odrona te ga razmotriti i, ukoliko bude moguće, uključiti u planove za održavanje i daljnje uređenje plaže – obećali su iz Grada Dubrovnika i komentirali još jednu opasku posjetitelja:
- Što se tiče uklanjanja tuša s plaže, napominjemo da se tuš obično uklanja nakon završetka službene kupališne sezone, no svakako će se razmotriti mogućnost produljenja korištenja tuša, ukoliko bude produljena sezona kupanja - poručili su iz dubrovačke gradske uprave. Na upit koliko dugo već radi pet-friendly plaža, odgovaraju:
- Plaža za pse na Mandraču djeluje već 10. godinu i još uvijek je jedina takva plaža u Dubrovniku.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....