
U Dominikanskom samostanu otvorena je izložba "Tu sam" na kojoj izlaže 16 dubrovačkih i hrvatskih umjetnika, a organizator je udruga Et Ješua.
U izložbi sudjeluju: Anamarija Beze, Nevenka Curić, Robert Kralj, Mišo Baričević, Petra Farac, Miranda Rako Kuzmanić, Brano Martinović, Zvonimir Roko, Ivana Šapro Hvar, Ivana Kralj, Zorana Vekić, Iris Mihatov Miočić, Karin Grenc, Berta Miloš, Lučia Galjer i Ivana Jovanović Trostmann.
Uz izložbu je organizirana humanitarna prodaja slika koje su donacija Likovne kolonije Trnovica, a sva sredstva od prodaje bit će usmjerena za ugradnju elektro-hidraulične rampe na stražnja vrata kombija za ulaz osoba s invaliditetom Centra za rehabilitaciju Josipovac.
Na otvorenju su govorili: Katja Bakija, Zorana Vekić, Petra Potrebica, ravnatelj Centra za rehabilitaciju Josipovac Toni Đerek, pater Stipan Jurič te prior samostana, fr. Saša Stjepan Bukvić. Moderatorica otvaranja bila je Marija Đurović.
- Kršćanska simbolika i motivi duboko su utkani u europsku i svjetsku umjetnost, slikarstvo s kršćanskim nadahnućem razvijalo se i prilagođavalo duhu vremena, ali je uvijek posredovalo snažne duhovne poruke. Nazočnost Kristova lika na platnima hrvatskih umjetnika svjedoči o dubokom ukorijenjenju kršćanske tradicije u hrvatskoj umjetnosti te sposobnosti umjetnika da Kristov lik prilagode duhu svog vremena.
Od ranokršćanske umjetnosti do suvremenih interpretacija, prikazi Isusa Krista služe kao izraz religijske vjere, simbolike, ali i umjetničke inovacije. Njegov lik nije samo religijski simbol, već i duboko emotivna i duhovna inspiracija umjetnicima. U slikarstvu prikazivali su ga kroz različite ikonografske forme prilagođavajući ga duhovnim, društvenim i umjetničkim strujanjima svog vremena. Doživljaj Krista u slikarstvu oscilira između božanskog i ljudskog, od uzvišene ikoničnosti do intimne patnje. Stoljećima umjetnici su ga tumačili ne samo kroz kršćansku simboliku nego kao odraz ljudske boli, nade i spasenja.
Križ je jedan od najvažnijih simbola u slikarstvu, osobito u kršćanskoj umjetnosti, posreduje duboko duhovno, teološko i estetsko značenje. Snažan vizualni i simbolički element, prilagodljiv je različitim umjetničkim izrazima i interpretacijama, a simbolizira patnju, žrtvu, vjeru i duhovnost. Njegova vertikalna i horizontalna linija mogu naglasiti kontrast između neba i zemlje, duhovnog i materijalnog. Križ se pojavljuje u djelima umjetnika koji istražuju odnos tradicije i modernog izraza, primjerice kroz apstraktne i konceptualne forme.
Bliskost s Bogom u likovnoj umjetnosti izražava se kroz različite vizualne, simboličke i emotivne elemente, koji omogućuju duhovno iskustvo i introspekciju. Za autore koji se predstavljaju na ovoj izložbi to nije samo prikazivanje religijskih motiva, već i prenošenje duhovne dimenzije kroz svjetlost, boju, prostor, emocije i simboliku. Svaki od umjetnika prisutan svojim djelom večeras s nama, pristupio je toj temi na svoj način prenoseći nam unutarnju refleksiju i osjećaj povezanosti s nečim uzvišenim. Svaki na svoj način kroz svoje djelo izloženo večeras u prostoru Dominikanskog samostana propituje duhovne i emotivne aspekte kršćanske vjere i univerzalne teme patnje, nade i duhovnog preobražaja, navela je Bakija.
U glazbenom dijelu programa sudjelovali su: Klapa Umjetničke škole Luke Sorkočevića, Gabriel Čavlina (violončelo) i Ivano Urljević (kontrabas) pod vodstvom mentorice prof. Ani Stjepanović Čavline.
Izložba ostaje otvorena do 25. travnja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....