StoryEditorOCM
KulturaU VIDRINOM DOMU

IZLOŽBA Duje Medić olovkom pozvao dum Marina Držića

Piše PSD.
8. travnja 2018. - 10:47

Samostalna izložba "Poziv dum Marina Držića" akademskog slikara i grafičara Duje Medića otvorena je u Domu Marina Držića. Kako je istaknuo ravnatelj ove ustanove, Nikša Matić, postojala su dva smjerokaza koja su bili presudni za ovaj projekt.

Prvi smjerokaz bila je propovijed dubrovačkog biskupa mons. Mate Uzinića tijekom služenja mise zadušnice povodom 450. obljetnice smrti najvećeg hrvatskog komediografa 3. svibnja 2017. godine u dubrovačkoj katedrali. Tada je Uzinić istaknuo kako Držićev svećenički poziv nije bio odgovor na obiteljsku tradiciju i njihovu lošu financijsku situaciju te kako u katoličanstvu ne postoji nasljedno svećenstvo.

 Drugi povod je članak koji je objavio dominikanac i akademik Stjepan Krasić (ovogodišnji laureat Nagrade Grada Dubrovnika za životno djelo) pod nazivom "Držić - nemirni klerik". Matić je također dodao kako je ovo prva Medićeva izložba u Dubrovniku te kako je za izložbu koju čini 26 crteža istrošio 300 olovaka!

Povjesničarka umjetnosti i autorica predgovora u katalogu izložbe Anita Ruso uvrstila je autora među same velikane hrvatske olovke. 

- Marginalizirani dio života najvećeg hrvatskog komediografa Marina Držića (1508. – 1567.) koji je zadužio europsku, pa time i svjetsku povijest književnosti, bez sumnje je njegovo svećenstvo. Nijedan istraživač dosad nije se integralno posvetio tom aspektu Držićeve biografije. Kad nečemu tako neopipljivom kao što su odluke jednog čovjeka 16. vijeka poželimo dati oblik – jer sve je oblik, i sam život je oblik, kako kaže Balzac – okrećemo se umjetniku. Onda kad nam znanost ne ide „na ruku“ legitimno je, dapače poželjno, prizvati umjetnost ne bi li nam ona otvorila neka nova vrata. Izložbom Duje Medića „Poziv dum Marina Držića“ uzdrmat će se zasigurno to, već pomalo uštogljeno, stajalište prema Držiću kao svećeniku koji je svoje zaređenje prihvatio kao „obiteljsku obavezu“… Samo je umjetnik velike erudicije, znatiželje i strpljenja mogao svojim sjenovitim i čvrstim oblicima izgraditi jedan svijet iz budućnosti koji nije ništa drugo nego svijet prošlosti, a njegove univerzalne ideje posve ga pretaču u sadašnjost. Nadnaravan je to svijet, dalek i pun tajni, ali i posve realističan u svojim asocijacijama i simbolikama, napisala je Ruso.

Autor je izrazio zahvalnost svima koji su mu pomogli u realizaciji izložbe i koji su došli na otvorenje, a postav ostaje dostupan očima javnosti do 20. svibnja. bLu

19. travanj 2024 13:45