
U Saloči od zrcala upriličeno je predstavljanje drugog romana autorice Danijele Crljen "Deset tisuća koraka". Crljen je svoj prvi roman, "Strah od kupine" (2021.), dubrovačkoj javnosti predstavila u Sponzi u kolovozu 2021. Predstavljanje u Čitaonici Narodne knjižnice Grad moderirala je pjesnikinja i spisateljica Staša Aras.
Inače, Naklada Fragment je nakladnik oba romana. Glazbeno je predstavljanje na gitari uveličao Tedi Spalato koji je na početku rekao kako je ‘u obitelji niknula jedna književna biljčica, jedan književni izdanak‘ a to je upravo Crljen kojoj je kantautor inače dundo.
Na početku je Crljen rekla kako je Splićanka, ali Dubrovnik osjeća kao dio sebe.
- Kad je prva knjiga bila dobro primljena onda sam bila ‘dubrovačka autorica‘, a kad sam trebala biti direktorica Turističke zajednice onda sam bila Splićanka! - našalila se Crljen rekavši kako je prvi roman doživio četvrto izdanje.
Novi roman objavljen je u studenom 2024. Prva promocija bila je u Zagrebu, a druga u Splitu iako je autoričina želja bila da prvo predstavljanje bude u Dubrovniku. No, nisu se poklapali njezini i termini Dubrovačkih knjižnica pa je dubrovačka promocija pričekala proljeće 2025.
- Roman je nominiran za regionalnu književnu nagradu ‘Štefica Cvek‘ koja mi je osobito draga jer se na nju ne moraš sam prijaviti. Nominacija ovdje ide preko drugih književnika i novinara, ne znam tko je nominirao moj roman i to je fantastično! - izjavila je autorica.
Otkrila je koje su njezine teme.
- Mislim da mi je pravda prva. Uvijek je bilo nepravde, pogotovo prema ženama, zanijekane smo toliki niz stotina godina pa imam potrebu učiniti nešto da vratim glas onima koji ga nisu imali. Radi li se o ženama ili o nekim drugim skupinama, svejedno je, ne mogu ostati tiha na nepravdu! Radim kao direktorica Marine, 22 su ukupno i nema drugih žena direktorica i zbog toga imam osjećaj kao da sam namjerno ‘bačena‘ u taj svijet da tjeram pravdu među muškarcima! Želim prekinuti tolike šutnje koje su nas dovele do toga, da otvoreno govorimo o svemu i zato mi je draga ova regionalna nagrada jer sam zbog toga i nominirana, komentirala je autorica te je govorila o novom djelu:
- Roman je baziran na nekim osobnim iskustvima. Svaka situacija u knjizi se zaista dogodila, ali ne nužno meni. To jest fikcija, ali itekako potkovana našom stvarnošću. Krenulo je iz potrebe da zapišem ono što se danas događa, preveliki su događaji a da ne bismo govorili o tome... Strašni smo nostalgičari, ali istovremeno jako dobro živimo u sadašnjem trenutku. No, imam tu potrebu kopanja, tog generacijskog kopanja... Ključ leži u tome odakle smo potekli! Svatko na knjige reagira drugačije, ono što nas ‘žulja‘ prepoznamo u tim pričama... Imala sam potrebu ‘iskočiti‘ iz svoje kože kad sam na radiju čula da zbog korone ne smijemo izlaziti van, knjiga je nastajala točno u vrijeme o kojem pišem... Treba velika hrabrost za izaći s bilo čim van, a u jednom trenutku, kad se to nakupilo u meni, iskustva i lekcije koje sam doživjela, osjetila sam da imam nešto za reći. Ono što je meni bila lekcija, može biti i drugima... Mišljenja sam da šutnja nije zlato i da sve treba ići van! Naš Balkan je jedna ‘šljašteća patologija‘ po tom pitanju, želim da dižemo ove koprene koje nam ne trebaju! - poručila je Crljen.
Govorila je i procesu pisanja.
- I s prvom i drugom knjigom sam uspjela sebe istrenirati: ako idem kalkulirati što će se ljudima svidjeti, onda nikamo neću stići, mislim da bi se to u tekstu osjećalo... Baš sam malo ‘prokrvarila‘ i na jednoj i na drugoj knjizi. Stvar je umjetničkog izražavanja, svi mi u sebi nosimo nekoliko talenata, a ja ‘skliznula‘ prema književnost jer mi je bilo previše uzeti mikrofon i pjevati. Umjetnost je puna nevidljive djece koja su nabasala na neke nevidljive talente, komentirala je autorica te dodala:
- Davno jednom mi je profesorica rekla da ‘pišem lijevom stranom‘. Bila je stroga, ali mi je vrlo majčinski to rekla i totalno zbunjena sam došla kući. Naime, nisam bila ljevoruka... nisam to nikad bila! Kad sam došla kući, rekla sam to prvo baci kojoj se obraćam u ovoj knjizi, a ona mi je rekla da to znači da pišem iz srca. To je moj recept! Ne mogu pisati u kužini dok suđe nije oprano, estetika mi je bitna, vaga sam u horoskopu... Osjetljiva sam na jake zvukove i jake mirise, ponekad i hipersenzibilna... Važno mi je da se mogu posvetiti unutar svog uma, okruženje mi mora biti lijepo i često zato odem u hotel pisati. Veliki dio "Straha od kupine" napisala sam u Gradskoj kavani, toliko sam bila tamo da su mi počeli ne naplaćivati, već bi me čekala kava kad bi došla... Gradska kavana, Hilton... stalno sam mijenjala svoje lokacije. Hotel Palace je dobar, ali neki politički sastanci koji su se održavali tamo malo su mi ‘zagadili‘ tamošnji prostor pa više ne idem tamo pisati! - izjavila je autorica.
Otkrila je još jedan intimni detalj.
- Dnevnik je format koji me zaljubio u pisanje. Imala sam prijateljicu iz Rijeke koju nikad nisam upoznala, a dopisivale smo se 12 godina... Ovo je moja zahvala formatu koji me zaljubio u riječ. Obraćam se baki zato što nas je ona napustila malo prije tog nesretnog perioda korone te sam ovako htjela malo produžiti razgovore s njom, podcrtala je Crljen.
Ispričala je i jednu zgodnu anegdotu:
- Jedan moj gost u Marini za nas Hrvate je rekao da smo ‘iskričavi Talijani presvučeni teškom ruskom patinom‘ - dodala je Crljen.
Aras je primijetila da je cijeli roman zapravo ‘borba protiv tupila‘ i da je na svakom mjestu ‘živ‘.
- Kao i sa "Strahom od kupine", ako barem jedna osoba pročita roman i sebi kaže da će biti hrabrija i da će je malo manje ‘boljeti đon‘, ako se netko okuraži pokazati svoj talent ili neku misao, bilo u radnom kolektivu ili u obitelji, bit ću sretna, kazala je autorica romana "Deset tisuća koraka".
Navela je Crljen kako su joj Sonja Šumić i Bartul Vlahović iz Naklade Fragment ‘srčano otvorili vrata‘ s obje knjige.
- Volim cijeli proces nastajanja, volim prepravljanje teksta, rad s urednikom... Htjela sam da mi Orsat Franković radi naslovnicu novog romana. Ona prikazuje dio instalacije ‘Sol‘ dubrovačke umjetnice Ivane Dražić Selmani. Sviđa mi je što je sol, naša je, bitna je, ne možemo bez nje, sve nam je neslano bez nje, baš mi je drago da smo zaokružili priču s Dubrovnikom, drago mi je da se radi o dubrovačkim autorima. Na naslovnici prvog romana bio je fragment slike moje drage prijateljice, dubrovačke akademske slikarice Ivone Šimunović... I opet s novom knjigom imamo dubrovačke autore! - zaključila je Crljen.
Urednica jedne i druge knjige je književnica Julijana Matanović.
- Najteže je napisati drugu knjigu, rekao mi je - prije četvrt stoljeća - veliki prozaik s naših prostora. I bio je u pravu. Ipak, trebao je još dodati, pogotovo ako je prva bila sjajna. Na njega sam pomislila čim sam pročitala Danijelin prvi roman. "Strah od kupine" oduševio je i književnu kritiku i širu čitateljsku publiku. Takve ocjene gode, ali istovremeno podižu očekivanja. Jednostavno, da bi druga knjiga bila ocijenjena kao prva, mora biti čak i zeru jača. Treba imati barem koji korak više. U drugom romanu, koji se s toliko nestrpljenja očekivao, autorica poseže za neobičnijom pripovjednom tehnikom. Kazivačica se obraća baki. Svi koji su čitali ‘Kupinu‘, mogu isti čas prepoznati i razloge zbog kojih Danijela za prvog primatelja svojih rečenica odabire baš majku svoje majke. Slušatelj priče mora biti tolerantna, strpljiva, mudra i dobra osoba. Samo se s takvom može ostvariti iskrena komunikacija.
- Baka će razumjeti koliko je teška osobna povijest u vremenima koja gube svaki smisao za realnost i ljudskost. A takva su bila posljednjih godina. Zdravlje nam je moglo spasiti fizičko kretanje i vjera da se pred zbiljskim opasnostima možemo spasiti sklanjajući se u umjetnost. Kazivačica o sebi govori osobi kojoj vjeruje i jasno je da se ne plaši svog razotkrivanja i komentiranja skliskih tema. I sve to pakira u prave pripovjedne - kako bi otac pripovjedačice rekao - dijamantiće. Nakon čitanja Deset tisuća koraka znat ćemo odgovoriti na dva temeljna pitanja recepcije književnog djela; i za koga je roman napisan i u čije ime on govori. A znat ćemo i da je fenomen druge knjige, koliko god smo ljestvicu očekivanja podigli, itekako uspješno savladan, napisala je Matanović.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....