StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetEUROPARLAMENT

<strong>Šuica: ZA malu plavu ribu u Jadranu! </strong>

Piše DV
13. studenog 2018. - 15:51
Voditeljica hrvatske EPP/HDZ delegacije u Europskom parlamentu i članica Odbora za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane (ENVI) Dubravka Šuica sudjelovala je danas u sklopu plenarne sjednice Europskog parlamenta u Strasbourgu na glasovanju za Izvješće o Višegodišnjem planu za male pelagijske stokove u Jadranskom moru i za ribarstvo koje iskorištava te stokove. Višegodišnji plan za Jadransko more, kao instrument za višegodišnje upravljanje morskim biološkim resursima, za svoj cilj ima obnovu stokova i vraćanje sektora ribarstva na održivu razinu.

Prioritet i krajnji cilj Višegodišnjeg plana za Jadransko more je definirati i urediti mjere za obnavljanje i održavanje ribljih stokova, pritom podižući proizvodnju na optimalnu razinu te dovesti ribarstvo u održivo stanje. O ulovu male plave ribe u Republici Hrvatskoj ovisi cjelokupna industrija prerade ribe i uzgoja tuna, a Višegodišnji plan upravljanja izravno utječe na budućnost ribolova male pelagične ribe u Hrvatskoj.

Govoreći na plenarnoj sjednici zastupnica Šuica izjavila je:
-Ovo je prilika za naglasiti da sam podržala ovo Izvješće izvjestiteljice Ruže Tomašić i svih onih koji su radili na njemu u Odboru za ribarstvo. Ova tema je vrlo važna za Jadran, a samim time posebno važna za moju Hrvatsku. Direktiva će bitno urediti odnose u malom plavom ribarstvu. Ulov male plave ribe je vrlo važan i o njemu ovisi i ulov tuna u Republici Hrvatskoj, a to čini veliki dio našeg ribarstva i ribarskog sektora.

Međutim, zastupnica Šuica nije podržala prijedlog Europske komisije da se u Višegodišnji plan za Jadransko more uvrsti niz mjera kojima bi se uređenje ribolova u Jadranskom moru provodilo putem određivanja ukupne ulovne količine i uvođenja sustava kvota i tzv. Biomass Escapement Strategy. Trenutno se na cijelom prostoru Mediteranskog mora, uključujući i naše Jadransko more, primjenjuje Plan upravljanja Opće Komisije za ribarstvo Sredozemlja. Navedeni Plan upravljanja temelji se na regulaciji ribolovnog napora i kapaciteta kroz prostorno-vremensku regulaciju i ograničenje broja ribolovnih dana po plovilu, a bilo kakva promjena upravljanja izazvala bi poremećaj na tržištu Europske unije te ribarski sektor dovela u neravnopravni položaj. Također, prijedlog Europske komisije mogao bi ugroziti preko deset tisuća radnih mjesta u Hrvatskoj, a njime bi bila zahvaćena plivaričarska flota, riboprerađivačka industrija i uzgajatelji tune.

-Radi se o tome da smo usvojili kojim slučajem Strategiju za iskorištavanje biomase (Biomass Escapement Strategy), da bismo izgubili oko deset tisuća radnih mjesta u Hrvatskoj, što nikako u ovom trenutku ne odgovara. Ovo Izvješće posjeduje i naglašeni socio-ekonomski značaj, što nam je izrazito bitno jer želimo zadržati znanja i vještine hrvatskih ribarica i ribara u našem ruralnom i priobalnom području. Te se vještine prenose s koljena na koljeno i vrlo je važno imati tu nematerijalnu vrijednost koja postoji uz jadransku obalu i koja nam je neprocjenjiva i to je jedan od razloga zašto sam svim srcem podržala ovu Uredbu- također je naglasila zastupnica Šuica.

Današnjim glasovanjem, zastupnica Šuica podržala je višegodišnje napore Ministarstva poljoprivrede Republike Hrvatske koje je u suradnji s drugim državama radilo na zaštiti stokova male plave ribe, a čiji rezultati postaju vidljivi i u stabilnosti ulova i stanja ciljanih stokova. Prihvaćanje navedenog Izvješća predstavlja značajan korak za ostvarivanje interesa hrvatskog ribarstva.
 
25. travanj 2024 11:24