VaterpoloUSPJELI SMO |

HRVATSKA IDE NA OLIMPIJSKE IGRE Drama u Rotterdamu, odlučivali peterci, čak 15 serija, na kraju 25:24 za naše!!!

21. veljače 2021. - 15:27

Tri puta smo ostali korak kratki u borbi za plasman na Olimpijske igre u Tokiju. Prvo u finalu Svjetske lige, zatim u polufinalu Svjetskog prvenstva, dok smo treću priliku izgubili u polufinalu Europskog prvenstva. Kvalifikacije u Rotterdamu su bile četvrta, posljednja prilika za otići na najveće natjecanje. I tu nismo iskoristili prvu priliku. Izgubili smo od Crne Gore u polufinalu na peterce, ali jesmo drugu, posljednju priliku, i to kako. Opet su, kao i u polufinalu, odlučivali peterci. Protiv Rusa se odluka tko će dohvatiti posljednju kartu odužila. Čak 15 peteraca sa svake strane. Marko Bijač je na kraju obranio peterac, a Josip Vrlić pogodio, te Hrvatska ide na Olimpijske igre! Ne možemo zaboraviti kako je u petoj seriji Rusija imala peterac za pobjedu nakon što u četvrtoj seriji Luka Bukić nije pogodio, ali je Toni Popadić tad bio naš junak.

Protiv Crne Gore u polufinalu nismo imali ni sreće, primili smo tri odbijanca, izgubili na kraju na peterce, a sad smo protiv Rusije dva pogotka 'ugurali' sretno i spretno u prvom poluvremenu na kraju kojeg smo imali (samo) pogodak zaostatka. Pri tom rezultatu, 7:6 za Rusiju, imali smo sreće da je Kholovu kliznula lopta s ruke kad je izvodio peterac. Napad poslije, nakon što smo izjednačili, obranili smo se u trenutku kad smo imali dva igrača manje (obrana Bijača). Rusi su potom zatresli okvir gola te je na polovici treće četvrtine bilo i dalje 7:7. Minutu poslije iskoristili smo igrača više (Bukić za 8:7). Merkulov je svojim drugim pogotkom minutu i pol prije kraja treće četvrtine izjednačio na 8:8, a Fatović pet sekundi prije odlaska na zadnji odmor s igračem više naciljao za 9:8.

Bijač je dvije i pol minute čuvao u zadnjoj četvrtini pogodak prednosti. Taj njegov niz prekinuo je Merkulov, koji je s igračem više izjednačio na 9:9, a na drugoj strani Joković je sjajno prograo Bušlju za 10:9 s igračem više. Bukić potom krade loptu Rusima, te smo četiri minute prije kraja imali napad u kojem smo izborili igrača više. Tucak je zatražio minutu dogovora, ali ništa od (dva) pogotka (viška). Rusija je izjednačila na 10:10. Kharkov je bio neumoljiv iz vanka (2 minute i 51 sekunda do kraja). Potom Vrlić ne pogađa u situaciji jedan na jedan, pogađa vratara Kostrova, ali ne uspjevaju ni Rusi. Minutu i pol do kraja dobili smo novog igrača više, nismo ga odigrali najbolje, ali je Bušlje iščupao loptu nakon obrane Kostrova te odmah uposlio Vrlića, koji je zakucao za 11:10 minutu i 20 sekundi do kraja. Rusija je preko Kholoda izjednačila na 11:11 kad je do kraja ostalo 16 sekundi. Opet je Tucak zvao minutu dogovora. Naš napad prekinuli su suci, te dosudili sedam sekundi prije kraja prekršaj naših u napadu.

Hrvatska vaterpolska reprezentacija foto: Marcel ter Bals/Orange Pictures

Hrvatska nije briljirala, ali je na kraju ostvarila najvažnije. Neće propustiti ni ovaj put nastup na najvećem natjecanju, te će imati priliku na svojim sedmim uzastopnim Igrama osvojiti treću medalju u nizu, a četvrtu ukupno. Hrvatska je olimpijski doprvak iz Atlante 1996. i Rija 2016., a u Londonu 2012. stajala je na najvišoj stepenici pobjedničkog postolja.

Marko Bijač, vratar Hrvatske foto: Marcel ter Bals/Orange Pictures
Maro Joković (Hrvatska) foto: Marcel ter Bals/Orange Pictures

Hrvatska – Rusija 11:11 / peterci 25:24

ROTTERDAM Suci: Michiel Zwart (Nizozemska) i Adrian Alexandrescu (Rumunjska).

HRVATSKA: Bijač (11 obrana), Macan, Fatović (1), Lončar, Joković (1), Bukić (1), Vukičević (2), Bušlje (2), Miloš (1), Vrlić (2), Burić (1), Garcia, Popadić. Izbornik: Ivica Tucak.

RUSIJA: Ivanov (1 obrana), Suchkov (1), Kiselev (1), Dereviankin, Ashaev, Kharkov (3), Merkulov (3), Nagaev, Pronin (1), Kholod (2), Lisunov, Shepelev, Kostrov (11 obrana). Izbornik: Sergey Evstigneev.

Peterci: Hrvatska 1/1, Rusija 1/0

Četvrtine: 4:3, 2:4, 3:1, 2:3

Peterci, prva serija: 11:12 Nagaev, 12:12 Vukičević, druga serija: 12:13 Merkulov, 13:13 Joković, treća serija: 13:14 Kharkov, 14:14 Fatović, četvrta serija: 14:15 Kholod, 14:15 Bukić (promašaj), peta serija: 14:15 Shepelev (brani Popadić), 15:15 Vrlić, dodatne serije, prva: 15:16 Nagaev, 16:16 Vukičević, druga: 16:17 Merkulov, 17:17 Joković, treća: 17:18 Kharkov, 18:18 Fatović, četvrta: 18:19 Kholod, 19:19 Bukić, peta: 19:20 Shepelev, 20:20 Vrlić, šesta: 20:21 Nagaev, 21:21 Vukičević, sedma: 21:22 Merkulov, 22:22 Joković, osma: 22:23 Kharkov, 23:23 Fatović, deveta: 23:24 Kholod, 24:24 Bukić, deseta: 24:24 Shepelev (obrana Bijač), 25:24 Vrlić

Nizozemski Rotterdam bio je domaćin završnih kvalifikacija za Olimpijske igre foto: Marcel ter Bals/Orange Pictures
25. travanj 2024 09:39