RukometEURO 2020. |

ČUDESNA HRVATSKA Rukometašice dobile i Rumunjsku, svladale je prvi put u povijesti na EP-u, te stigle nadomak najvećeg uspjeha!

10. prosinca 2020. - 19:45
Hrvatske rukometašice su nastavile pisati povijest. Nikad prije nisu ostvarile četiri pobjede u nizu na Europskim prvenstvima. Sad jesu. Nakon što su dobile Mađarsku, Nizozemsku i Srbiju, sve tri utakmice u skupini prvog kruga, svladale su Rumunjsku na startu drugog kruga s 25:20 te već sad, uoči preostala dva kola, stigle vraški blizu polufinalu u kojem nikad nisu igrale.

Zatim, nikad prije naše nisu dobile Rumunjsku na Europskom prvenstvu. Do jučer su izgubile sva četiri ogleda. Ovaj peti nisu, a nisu jer su bile za pet. Plus, hrvatskim rukometašicama je utakmica protiv Rumunjske bila jubilarna 50. utakmica na europskim prvenstvima, a toliko je u povijesti prvenstava odigralo samo deset reprezentacija.

Početak utakmice nije bio dobar za naše, ali, srećom, Tea Pijević, sjajna vratarka iz Stabline pokraj Ploča, nije dozvolila da Rumunjska ode do još veće prednosti. Gubile su naše sa 7:3 i 8:4 nakon čega su ubacile u 'petu brzinu'. Napravile su čak 7:0 za vodstvo 11:8, imale vrlo brzo i pet razlike (14:9), a na odmor otišle s prednošću 14:10.

Početkom drugog poluvremena bila su kakve su bile u završnici prvog poluvremena, te su vrlo brzo vodile sa šest pogodaka razlike (17:11). Ali, Rumunjska, jedna od najuspješnijih reprezentacija svijeta, trostruki svjetski prvak, nije se predala, te je naš izbornik morao zatražiti minutu dogovora u 48. minuti jer smo imali samo dva pogotka prednosti (19:17). U 49. minuti smo pogodili za 20:17, u 52. minuti za 21:17, u 55. minuti za 22:18, u 56. minuti za 23:18, u 59. minuti za 24:19, dok je četiri sekunde prije kraja utakmice Valentina Blažević, igračica koja je u karijeri igrala i za Dalmatinku iz Ploča, pogodila za konačnih 25:20.

Blažević je sa 7 pogodaka bila prvi strijelac naše reprezentacije, Pijević je imala 10 obrana, Hrvatska slavi novu veliku, zasluženu pobjedu.

Hrvatska, Hrvatska!!! foto: Stanko Gruden/kolektiff

Hrvatska - Rumunjska 25:20 (14:10)
KOLDING
 Sydbank Arena. Bez gledatelja. Sutkinje: Alpaidze i Berezkina (Rusija)
HRVATSKA: Pijević (10 obrana), L. Bešen (1 obrana), P. Posavec, Krsnik (2), S. Posavec, Mičijević (4), L. Kalaus (4), D. Kalaus, Ježić (4), Japundža, Šimara (1), Debelić (1), Mamić (2), Vidak, Blažević (7), Prkačin. Izbornik: Nenad Šoštarić.
RUMUNJSKA: Dumanska (5 obrana), Dedu (7 obrana), Mazareanu, Dinca, Iovanscu, Buchesci (4), Neagu (7), Laszlo (1), A. Popa, L. Popa, Polocoser (2), Ostase (3), Seraficeanu (2), Iuganu (1), Savu, Didligean. Izbornik: George Burcea.
Sedmerci: Hrvatska 3/2, Rumunjska 4/3
Isključenja: Hrvatska 8 minuta, Rumunjska 4 minute

POREDAK Drugi krug / skupina II.
1. Hrvatska 6 bodova / 3 utakmice (76:67),
2. Norveška 4 boda / 2 utakmice (70:43), 3. Nizozemska 2 boda / 2 utakmice ( 53:51), 4. Njemačka 2 boda / 2 utakmice (45:61), 5. Mađarska bez boda / 2 utakmice (46:52), 6. Rumunjska bez boda / 3 utakmice (59:75).

Hrvatska u subotu, 12. prosinca, igra drugu utakmicu drugog kruga protiv Norveške, a u utorak, 15. prosinca, u posljednjem kolu igra protiv Njemačke. Prva dva mjesta vode u polufinale.
16. travanj 2024 10:25