
Proljetne bure najavile su novo godišnje doba i počistile ulice i tarace – vrijeme nam je i za proljetno čišćenje doma. Potreba za proljetnim čišćenjem kuće svakim sunčanijim i toplijim danom jača, pa svi želimo uživati u čistom i osvježenom prostoru. Kod nas na obali, iznajmljivačima je vrijeme je i za temeljita čišćenja apartmana i soba uz ono standardno čišćenje kuća. Onima koji sele iz vlastitog komoda u drugi prostor radi iznajmljivanja, proljetno čišćenje i više je od proljetnog uklanjanja nereda, to je temeljita godišnja promjena stambenog prostora.
Počnite s procjenom
Svi žele ući u novo doba u ‘novom‘ prostoru pa nisu bez razloga društvene mreže ovih dana pune savjeta kako to učiniti. Koje su prednosti proljetnog čišćenja i kako ga provesti da ne provedemo cijelu sezonu u čišćenju i prenošenju nereda iz jednog prostora u drugi?
Internet je pun savjeta gurua organizacije prostora koji daju odgovore na ova pitanja.
Savjet broj jedan, najprije procijenite svoj prostor. Riješite se onoga što vam više ne služi kako biste stvarno mogli uživati u svom prostoru. Stanite u prostoriji i promatrajte je što objektivnije. Punu stolicu nagomilane robe, kad se na nju naviknete više i ne primjećujete i ne vidite kako sve to izgleda pretrpano. Dobar je savjet zato i sve poslikati pa naknadno preko fotografija procijeniti nered ili pozvati prijatelja u pomoć da vam pomogne u procjeni što sve treba maknuti i počistiti. A kako to provesti? I u odabiru metode uklanjanja nereda se nudi pomoć jer Internet je pun i različitih pristupa metoda čišćenja i organizacije. Najpoznatija je ona Marie Kondo "ako te stvar ne veseli, riješi je se".
Prije nego što odaberete metodu koju ćete slijediti važno je stalno podsjećati sebe da ćete ostati pri svojoj odluci i riješiti se mnogih stvari. Općenito, bez obzira koji pristup izaberete Internet gurui proljetnog čišćenja savjetuju sortirati predmete u jednu od četiri kategorije: čuvaj, bacaj, doniraj i prodaj. Opcija kategorija "prodaj" u zadnje su vrijeme popularizirale aplikacije kao što je Vinted, a i mnoge velike robne kuće imaju web sekcije "preloved".
Metoda selidbe
Zadržati, baciti ili donirati (prodati) sveto je trojstvo proljetnog čišćenja. Ključno je odmah na početku posla uklanjanja nereda, postaviti tri odnosno četiri kutije i ručno sve sortirati u njih i čim je kutija puna, odmah je odnijeti gdje treba. Kutiju za smeće odmah u kontejner. Kutija za donacije odmah u auto ili do onoga koji će donaciju primiti, sve za prodaju oglasiti na WEB-u.
Važno je kažu stručnjaci proljetno čišćenje početi naveliko, a ne metodom malo po malo, kako bi odmah riješili što više nereda.
Evo nekih metoda koje predlažu organizatori da čišćenje počnete udarnički: Metoda "iseljavanja"- ponašate se kao da se zapravo selite iz svog doma u novi, što iznajmljivači koji sele iz svoga stana ljeti itekako dobro poznaju. Određen je datum "iseljenja" i sve se sprema u kutije za selidbu, sve izbacite i očistite prostor i pri vraćanju se kod svakog predmeta zapitate: "Da se stvarno selimo bih li ovo ponijeli sa sobom u novi dom?" Kada se riješite svih stvari za koje nema mjesta, ‘raspakirajte‘ se i vratite stvari koje stvarno želite zadržati. Ostatak u kutije Baci i Prodaja/Donacija.
Ima i rigoroznijih metoda koje traže da prostor potpuno ispraznite i usredotočite se na viziju kako želite koristiti prostor u budućnosti. Ostavite samo ono što se uklapa u tu vašu novu viziju. Riješite se onoga što se ne uklapa u predviđene kutije.
Ovi rigorozni postupci ne ‘sjedaju‘ jednostavno svim ljudima psihološki. Svi smo skloni opravdavati držanje stvari koje nam zapravo nisu potrebne, iz sentimentalnih razloga ili zato što smo zabrinuti da bi nam nekako mogle zatrebati jednog dana.
Što učiniti kada tako zapnete? Evo popisa pitanja na koja bi trebalo odgovoriti u tom slučaju:
"Kad sam zadnji put ovo upotrijebio?" "Bih li znao da imam ovo da mi treba?" Pa nakon odgovora opet – u kutije Baci ili Prodaj/Doniraj.
Svaki dan jedna stvar
Za one koji nisu mentalno spremni na za ovakav rigorozan pristup proljetnom čišćenju funkcionalnija je možda metoda malih koraka. Ona se primjenjuje u sezoni proljetnog čišćenja ili za dugoročno održavanje reda nakon što ste kao bura u proljetnom čišćenju pomeli sve pred sobom.
Dobra je i metoda mikro-raspremanja. Provodi se tako da se raspored čišćenja fokusira na jedan mali prostor, temeljito čišćenje samo jedne ladice u banji ili samo jedne police umjesto čišćenja cijele prostorije. Postupak se može provesti svakodnevno pa će u konačnici dom ipak biti uredniji. Po drugoj metodi svaki dan treba naći jedan predmet koji ćete trajno ukloniti iz doma. Do sljedeće godine i novog proljetnog čišćenja u kući će sigurno biti manje nereda.
Koja god nam metoda odgovara treba se prisjetiti i znanstveno utvrđene činjenice kako čišćenje potencijalno može dovesti do sreće i povećane produktivnosti, a čišćenje je i tjelovježba koja je korisna suzbijanje depresije i bolji san. Nema druge nego zasukati rukave.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....