
Čuli ste za Vrgadu? Ako i niste, ništa za to, onda će vam vijest da i taj naš jadranski otok na pola puta između Šibenika i Zadra slavi Svetoga Vlaha biti još zanimljivija. I ne samo da slavi Svetog Blaža, već i peče jedinstveni vrgadinski Blažev kolač ili Kolač svetog Blaža za blagdan 3. veljače.
- Rijetka je to hrvatska gastronomska tradicija, uz bok dubrovačkim suhim kolačićima sv. Vlaha, lombardijskoj Torti di San Biagio i grčkom novogodišnjem biskvitu Vasilopiti. – doznaje se iz teksta spisateljice, politologinje i sociologinje rodom iz Zadra Maje Punoš Rebić, objavljenog na FB stranici ‘Skuti materini Vrgada‘.
Od Lombardije do Grčke
- Bizantsko gastronomsko nasljeđe, kao dio ovog svečevog štovanja, pronalazimo i u današnjoj Grčkoj ali i ostalim pravoslavnim zajednicama i taj se slatki (novogodišnji) biskvit naziva Vasilopita (grč.Vasilus/lat.Blasius). U njega se skriva novčić koji nosi sreću onome koji ga nađe. U Lombardiji (Carviana) spravlja se Torta di San Biagio u kojoj se tijesto puni čokoladom i mendulama, a u Dubrovniku se serviraju suhi kolačići sv.Vlaha koji se blagoslove i,,moče" u čaj te jedu za zdravlje grla – navodi Punoš Rebić, pa s ponosom otkriva kako Vrgada u svojoj riznici običaja čuva još jedan biser – nama iz Grada najbliži Blažev kolač, po svemu drugačiji od ostalih spomenutih.Po izgledu podsjeća na dvije ukrštene svijeće pri obredu grličanja, a recept i običaj spravljanja sačuvani su u familiji pok. Nevena i Ivke Torić - navodi Punoš Rebić, pa velikodušno otkriva i recept za ovu slatku blagdansku deliciju.
Priprava nije teška
Recept:
70 dkg brašna
1/2 pakiranja maslaca/margarina
12 dkg cukra
2 kvasa (svježa)
3 žumanjka
3 dcl mlijeka (toplog)
malo soli, korica limuna, pakiranje vanilin šećera.
Šećer i jaja umutiti mikserom i dodati navedene mirodije. Dodati rastopljeno maslo/margarin.
U brašno dodati,,uzdignuti" kvas te dodati sve što smo prethodno miksali.
Umijesiti mekano tijesto i ostaviti na toplom 45 minuta. Kad se tijesto digne, razvaljati ga i razvući u,,zmiju", a krajeve mu spojiti da ostane rupa u sredini. Premazati ga s preostalim bjelanjkom i staviti peći na 180 stupnjeva - oko 30 min.
- Kako i zašto je, baš u ovom obliku, recept Blaževog kolača stigao u Vrgadu i zašto i vrgadinski nije suha varijanta poput one u Dubrovniku, ne možemo sa sigurnošću reći. Možemo vam jedino jamčiti da će vam se zalogaj (blagoslovljenog) Blaževog kolača jako svidjeti, a uz gutljaj lipog dalmatinskog prošeka osigurati vam i fizičko i duhovno zdravlje vašeg grla i glasa koje će sigurno nakon toga biti raspoloženo za lipu pismu i zajedništvo. Svima koji nose ime ovog sveca želimo sretan imendan, Dubrovčanima sretan Dan grada i blagdan parca, a svima vama zdravo grlo i glas uz želju da vam se DOBAR glas daleko čuje - poruka se (su)slavljenika s Vrgade.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....