ArhivKOŠARKA / OLIMPIJSKE KVALIFIKACIJE

HRVATSKA IDE U RIO Bravo naši: Hezonja i Jarak otvorili šampanjac!

10. srpnja 2016. - 01:45
1468104101TORINO_2

Hrvatska je dobila Italiju usred Torina, utišala više od 15.000 navijača domaćih u finalu kvalifikacijskog turnira te izborila plasman na Olimpijske igre u Rio de Janeiru. Pobjednik je odlučen u produžetku: Hrvatska – Italija nakon 45 minuta igre 84:78.Na samom početku utakmice, pri rezultatu 4;2 za naše, pokvario se semafor te je prekid trajao 20-ak minuta. Prva četvrtina je pripala našim košarkašima (19:12), na poluvremenu smo imali plus pet (39:34), a na kraju treće plus dva (54:52). Italija je izjednačila 5,6 sekundi prije kraja nakon čega je pokušao Bojan Bogdanović, koji tada nije pogodio, ali jest u produžetku tricu s kojom smo otišli na 80:74…Mario Hezonja je u finalu igrao 28 minuta i 40 sekundi. Postigao je 2 koša (šut iz igre 1/7 od čega 1/3 za dva, a 0/4 za tricu), imao je 2 skoka, 4 asistencije i 2 ukradene lopte. Bojan Bogdanović je opet bio naš najbolji strijelac: 26 koševa uz 6 skokova, ali nije bio jedini koje je bio raspoložen u napadu. Kruno Simon je postigao 21 koš uz 5 skokova, Dario Šarić je ostvario double double: 18 koševa i 13 skokova, a Darko Planinić je imao 13 koševa i 5 skokova. Još je od naših pogađao kapetan, Roko Ukić (4 koša).Na OI se plasirala i Srbija (pobjednik turnira u Beogradu), dok ćemo u nedjelju, 10. srpnja doznati tko će biti posljednji, dvanaesti sudionik: Kanada ili Francuska.Hrvatski košarkaši će četvrti put igrati na Olimpijskim igrama. Prvi put su nastupili 1992. u Barceloni kada su osvojili srebro te potom još u 1996. u Atlanti te 2008. u Pekingu. Mario Hezonja bi trebao biti treći Dubrovčanin, koji će igrati na košarkaškom turniru Olimpijskih igara. Do danas su od Dubrovčana igrali Andro Knego, koji je bio sudionik Igara 1976. u Montrealu gdje je osvojio srebro, 1980. u Moskvi kada je SFRJ bila zlatna te 1984. u Los Angelesu gdje je osvojo broncu te Nikše Prkačina, koji je nastupio 2008. u Pekingu (peto mjesto).U Torinu je bio još jedan Dubrovčanin, Stijepo Jarak, fizioterapeut hrvatskih košarkaša.T.V.

24. travanj 2024 12:57